Klek Svojskova3 MŠ Klíček
pohadka pulz

  • 10.jpg
  • 12.jpg
  • 13.jpg
  • 14.jpg
  • 15.jpg
  • 16.jpg
  • 17.jpg
  • 18.jpg
  • 19.jpg

Je tu podzim, a my v Jahůdce jsme se ho rozhodli řádně přivítat. I tento týden s námi strávila studentka pedagogické školy, ta pro děti připravovala různé činnosti směřované k tématu podzim. Seznámili jsme se se znaky podzimu, co se v přírodě na podzim mění. Zahráli jsme si na podzimní lístečky, zpívali jsme písničky. A hlavně jsme si užívali podzimního počasí, kdo by neměl rád skákání v kalužích. ☺ Také jsme předvedli jací jsme pomocníci a začali s podzimním úklidem školkové zahrádky.

Začátkem roku se děti seznamují se třídou a jejími pravidly. I my v jahůdce jsme si s Káťou a Škubánkem určili, jaká pravidla budeme dodržovat. „Srdíčkové“ pravidlo nám ukázalo, že jsme kamarádi, „hračkové“ pravidlo naučilo nepořádného Škubánka uklízet. „Pusinkové“ pravidlo nám připomínalo kouzelná slovíčka a „šnečkové“ dávalo pozor, abychom neběhali, když nemáme. Nápomocná nám byla studentka střední pedagogické školy, která si pro děti připravila různé aktivity. Děti se s ní naučili píseň o kamarádech, pěkně si zacvičili nebo postavili Káťu a Škubánka z víček.

Tento týden jsme se seznamovali s naší planetou - jak vypadá, co jí pokrývá a tak dále. Prohlédli jsme si mapu ale také globus (za zapůjčení moc děkujeme Čihulovým☺). Povídali jsme si o tom, co naší zemi nedělá dobře a jak ji můžeme pomoci, aby zůstala pořád stejně krásná. Zasadili jsme si semínka hrachu a fazolí, které jsme každý den pozorovali klíčit. Učili jsme se třídit odpad a užívali si krásy deštivých dnů (skákání v kalužích se přeci jen špatně odolává ☺).

Maková panenka a motýl Emanuel nás provází v měsíci květnu v pohádkách i při práci. V tomto týdnu jsme si hráli s barvami a tvořili jsme z otisků rukou „makové pole“. Na křídovém papíru jsme zkoušeli novou výtvarnou techniku zvanou „dekalk“ (otisk z poloviny obrázku). Také jsme poznávali hmyz a jeho životní cyklus, na školní zahradě jsme sázeli zeleninu a slunečnice do truhlíků a záhonků. Radost nám udělali také pampeliškové věnečky. :) 

Protože se nám přiblížil svátek maminek, rozhodli jsme se, že si připomeneme, co vše pro nás naše maminky dělají. Vyzkoušeli jsme si věšet a skládat prádlo, naučili se rolovat ponožky. Zametli jsme celou třídu a také utřeli prach. Starali jsme se o miminka nebo vařili v kuchyňce. Také jsme si připomněli, jak se naše maminka jmenuje a jak vypadá. Přemýšleli jsme, kdy se nám ta naše maminka líbí nejvíce. Samozřejmě jsme maminkám k svátku vyrobili malý dáreček a naučili jsme se básničku, abychom jim udělali radost. :)

V týdnu s malou čarodějnicí jsme poznávali a vyráběli všelijakou havěť (žáby, brouky, pavouky, hady). Stavěli jsme čarodějnou jeskyni, vařili a ochutnávali kopřivový čaj, učili se zaklínadlo a čarodějnou píseň. Cvičili jsme s netradičním náčiním a před deštěm jsme stihli cvičení na školní zahradě. Nakonec jsme v kostýmech úspěšně prošli stezku malé čarodějnice. Sláva koštěti! :)

Tento týden jsme se vydali na statek. Opakovali jsme si hospodářská zvířata, a jelikož nám začalo jaro (a jak všichni dobře víme, na jaře se rodí mláďátka), opakovali jsme také názvy mláďátek. Hráli jsme pohybové hry na kohouty nebo ovečky. Slepičce Matyldě jsme pomohli přenést všechna její vajíčka (což nebylo vůbec jednoduché). Stříhali jsme a lepili maminku s mládětem k sobě na papír. Vymýšleli jsme svoje vlastní hádanky, stavěli zvířátkům ohrádky a některé dny se nám dokonce podařilo při vycházce zvířátka spatřit.

Po čase odloučení jsme se v Jahůdce opět sešli a to již s jarní náladou. Hry a tvoření se soustředily na společné rozhovory, skupinové práce, poznávání jarních květin, ale především na radost, že můžeme být opět spolu a užívat si kamarádství a společné chvíle uprostřed probouzejícího se jara. 

Červená, žlutá, zelená, kdo ví, co to vlastně znamená? Červená znamená - stát! Žlutá zase - pozor dát! Na zelenou jeď, jen to nepopleť!
I tento popěvek nás provázel dopravním týdnem. Opakovali jsme si dopravní prostředky, seznamovali se s různými dopravními značkami nebo vyráběli semafor. Také jsme si připomněli jak se správně chovat u silnice a na co nezapomenout až budeme přecházet silnici. A aby, jsme si to vyzkoušeli i ze strany řidičů tak jsme si zahráli na auta a s volanty (kroužky) jsme si nakonec zacvičili.

Týden seznamování s tradicemi a zvyky masopustního období,  karnevalový rej v maskách, výtvarné činnosti,a pohybové aktivity spojené tímto obdobím nám všem přineslo legraci a rozptýlení. 

Tento týden byl plný her se sněhem - malovali jsme temperou do sněhu ve třídě i venku, pozorovali jsme jeho vlastnosti a hlavně si v něm hráli!

Hurá, sněží! Jelikož jsme se konečně dočkali pořádné sněhové nadílky, neotáleli jsme a řádně toho využili. Do čerstvě napadeného sněhu jsme dělali stopy, andělíčky, koulovali jsme se a samozřejmě jsme sjížděli kopec na ježdících. Také jsme si celý týden povídali o zimních sportech, co k nim je potřeba a na co si musíme dávat pozor. V tělocvičně jsme si vyzkoušeli lyžování a bruslení. Ve třídě jsme cvičili s kuličkami, které vypadají přesně jako sníh a vše zakončili pořádnou koulovačkou!

První týden v lednu jsme s dětmi opakovali znalosti a dovednosti potřebné při vstupu do první třídy: barvy, tvary, časové pojmy, vyjadřování, počty slabik ve slovech, správný úchop, správné dýchání a kresbu postavy. V procvičování budeme pokračovat i v příštích týdnech.

 

Zřizovatel

O nás

Právní forma :
příspěvková organizace od 1.1.2003
IČO: 72 744 049
Identifikátor: 600 074 056

Kontaktujte nás

MŠ Klíček

Svojsíkova 754

473 01 Nový Bor
tel.: 487 726 647
777 466 914
e-mail: reditelka@msklicek.cz