Klek Svojskova3 MŠ Klíček
pohadka pulz

  • 10.jpg
  • 12.jpg
  • 13.jpg
  • 14.jpg
  • 15.jpg
  • 16.jpg
  • 17.jpg
  • 18.jpg
  • 19.jpg

Pozorujeme okolní přírodu

V září jsme využili pěkného počasí na dlouhé procházky přírodou. Příroda za slunečného počasí pěkně zářila a my jsme se rozhodli ji prozkoumat a užít si její krásy…

Začátek školního roku jsme prožili s Káťou a Škubánkem. Zahráli jsme si pohádku o tom, jak Škubánek trénoval na psí závody a s Kátinou pomocí je vyhrál. Děti stavěly pro Škubánka běžecké dráhy a domečky, aby si od sportu odpočinul. Často jsme Škubánkovi zpívali psí písničky a doprovázeli je hrou na tělo. Ke konci týdne jsme se věnovali výrobě medailí. Stříhání, kreslení, protahování stuhy a vytvoření uzle bylo zakončeno radostí z pěkného výrobku.

Maková panenka nás v květnu zavedla do luk a polí. V pohádce i na loukách rozkvetlo plno jarních kytiček, a tak nebylo nic snadnějšího, než kvítka natrhat a zalisovat. Později ve školce si děti nasbírané květiny hledaly v atlasech a porovnávaly je se skutečností. Vylisovaná kvítka nám také dělala velkou parádu na obrázcích. Téma kvítí nás provázelo ve všech činnostech. Děti koulely „maková semínka“, sázely květiny podle číslic nebo si zahrály hru „Motýlek na květu“. Někteří si měli cvičit prstíky při zapínání květin na knoflík, nakonec si ale na knoflíkové louce ustlali. Nemalou zábavou bylo bubnování „bouřkové muziky“ nebo kolíbání se v makových květech. Ti, kteří toužili po pampeliškovém věnečku, se jej snažili uvít. Radost ze žluté korunky byla veliká!

Pomalu se blížil poslední duben, s ním oslava čarodějnic a my se tak pomalu chystali na čarodějný pátek. Jako správná čarodějnice jsme si vytvořili špičatý klobouk a koště. Také jsme připravovali lektvar, který měl plno záhadných přísad a který pak řádně bublal a pěnil. A jako správné malé čarodějnice jsme lektvar použili k dobrému a vyčarovali z něj pomocí kouzelného klobouku spoustu dobrot. Nakonec jsme absolvovali čarodějnou zkoušku, z níž jsme si odnesli spoustu zajímavých poznatků a hlavně řádné čarodějné ocenění.

Králíci nás zavedli do království zimních sportů. Hráli jsme si na bobisty, lyžaře a zkoušeli jsme curling. Děti se také pokoušely udržet rovnováhu při „sáňkování“ ve třídě. Nejvíce legrace jsme si ale užili na sněhu!

Letošní leden nám nadělil spoustu sněhu, a tak si jej děti plně užívají. Jezdí na lopatách, tvoří svými otisky anděly do sněhu nebo pomáhají Bobovi a Bobkovi stavět sněhový hrad. My jsme s králíky stavěli hrad nejen ze sněhu, ale i z kostek. Zahráli jsme si koulovačku a poznávali vlastnosti ledu. Copak si pro nás králíci z klobouku připraví příště?

VÁNOČNÍ ČAS

Prosinec přinesl nejen zimní počasí, ale i vánoční atmosféru. S dětmi jsme si užili Mikuláškou nadílku, zdobili jsme třídu a tvořili adventní kalendář, ozdobili vánoční stromeček a kreslili do sněhu obrázky. Vše jsme zakončili vánoční hostinou s nadílkou od Ježíška a procházkou Andělskou cestou od DMM.

Všem děkujeme za spolupráci a přejeme klidné a pohodové Vánoce. ☺

V pátek za námi do školky přišla vzácná návštěva. Mikuláš, čert a anděl přišli zkontrolovat jak jsou děti ve školce hodné, jestli poslouchají a co pěkného se naučily. Děti jim zazpívaly písničku, řekly hezkou básničku, a i když se to někde neobešlo bez uhlí pro zlobílky, čert nikoho do pekla neodnesl. Hodné děti si nakonec pohladily andílka a dostaly nějakou dobrotu od Mikuláše. Těšíme se nashledání zase příští rok.

Listopadem nás provázeli Křemílek s Vochomůrkou. Dětem se moc líbili, a proto jim děti neváhaly pomoci zachránit maličkou vílu před větrem. Při té příležitosti se děti seznámily s vlastnostmi větru. Zkoušely jej vytvořit rychlejším pohybem různých předmětů, při pobytu venku manipulovaly s větrníky tak, aby se roztočily nebo naopak zastavily. Také pomocí experimentů zjišťovaly, kde všude vzduch naleznou. Velkou zábavou bylo i houpání nafukovacích míčků na padáku nebo prozpěvování maličké víle.

Začátkem měsíce října jsme se setkali s loupežníkem Rumcajsem. Představili jsme si ho pěkně od začátku, a to znamenalo, podívat se do Jičína do ševcovské dílny. V současné době vykonává ševcovské povolání jen hrstka lidí, a proto jsme chtěli přes naši hru tuto práci poznat hlouběji. Děti se staly ševcovskými učni.  Ti mladší určovali, zda jsou boty v páru stejné nebo jiné. Starší už třídili botky podle tvaru a barvy. Podle pokynů je potom ukládali do polic, neboť jsme chystali hru „Na obchod s obuví“.  Všichni si nakoupili boty na mnóóóho let dopředu. Vystřihli a vybarvili jsme si i vlastní papírové boty, kterými jsme protáhli tkaničku. Ti zdatnější se nezalekli ani před uvázáním kličky. Program jsme si zpestřili foukáním polystyrenového míčku po ševcovské stezce nebo hrou na schovávanou na zahradě naší školky.

V novém školním roce nás přivítal Večeníček. Děti  brzy zjistily, že je stejný chlapeček jako oni a rychle se skamarádily. Ukázaly Večerníčkovi školku a Večerníček jim naopak přinesl svou oblíbenou hračku - myšku. Neboť se všem líbila, stala se součástí naší třídy. Děti kreslily na tabuli, jak myška běhá mezi květinami, zpívaly jí Myší ukolébavku nebo ji ukládaly podle pokynů. Večerníček a myška s námi chodili i ven, kde jim děti stavěly pískové dobroty.

Červen nám přinesl pohádku o Palečkovi a jeho kamarádech. Od pojmenování prstíků je jen skok  k objevování hmatu a motorickým hrám. Poznávali jsme různé povrchy a materiály, lovili čajovým sítkem kuličky ve vodě nebo provlékali barevnou bužírku těstovinami. Příběh o tom, jak maličký chlapec s pomocí kamarádů nese domů šišku, jsme si připomněli na výletě v lesíku. Děti nejen šišky sbíraly, ale také s nimi házely na cíl. Čas nám zbyl i  pro balancování na pařezech, foukání mydlinkových bublin a hry v klacíkovém hnízdečku.

Ve čtvrtek 28. 5. jsme se pěšky vydali směr Skalice. Šli jsme podél potůčku Šporka úzkou pěšinkou skrz „divočinu“ lesa, okolo čističky odpadních vod a cyklostezkou rovnou do nedaleké Skalice. Cestou jsme viděli spousty šípkových růží, kopretin i pomněnek. Poslouchali jsme žáby, kostelní zvony, pozorovali hlemýždě a kachny. Samozřejmě nesměla chybět chutná svačinka a hry na louce. ☺ Celou cestu jsme úspěšně zvládli a dopoledne zakončili chutným obědem ve školce a spánkem v postýlce.

 

Zřizovatel

O nás

Právní forma :
příspěvková organizace od 1.1.2003
IČO: 72 744 049
Identifikátor: 600 074 056

Kontaktujte nás

MŠ Klíček

Svojsíkova 754

473 01 Nový Bor
tel.: 487 726 647
777 466 914
e-mail: reditelka@msklicek.cz