• Slideshow1.jpg
  • Slideshow3.jpg
  • Slideshow4.jpg
  • Slideshow5.jpg

nastup msBlíží se zápisy do mateřských škol a mnoho rodičů se ptá, co by mělo jejich dítě k zápisu umět.

Zápis k předškolnímu vzdělávání je součástí správního řízení a jako takový neznamená, že  budeme po dítěti chtít něco předvést, nebo že bude z něčeho zkoušeno.

Přestože přítomnost dítěte u zápisu není bezprostředně nutná, je dobré (pokud to situace dovolí) přijít s ním prohlédnout si nové prostory, podívat se, kde si děti odkládají oblečení, jaké mají značky, kde si hrají, co ve školce tvoříme, jaké hračky tady máme... Zkrátka využít každé příležitosti k seznámení se s novým prostředím.

Jak nejlépe připravit dítě na školku? Co by mělo zvládnout?

•    Vydržet bez maminky či tatínka v cizím prostředí
    Trénujte odloučení v širší rodině, později mezi známými. S dítětem se krátce rozlučte a ujistěte ho, že se vrátíte. Čas odloučení postupně prodlužujte. Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní.

• Reagovat na své jméno a jednoduché pokyny.
    Pokud po dítěti něco chcete, buďte důslední.

• Umět si říct, pokud potřebuje na toaletu.
    Ve školce nelze používat pleny, ani na spaní. Pleny tolerujeme pouze v batolecí třídě. Učte dítě hlásit potřebu použití toalety. Naučte je používat záchod, umět si stáhnout kalhoty a natáhnout zpět.

• Umět si umýt ruce a utřít do ručníku.
    Učte děti umývat si ruce po použití toalety, před jídlem, po návratu z pobytu venku...

• Umět se samostatně najíst lžící a napít z hrníčku.
    Veďte děti k samostatnosti při jídle, nekrmte je, buďte trpěliví, pokud budou jíst pomalu. Dopřejte jim pestrou stravu, dostatek ovoce a zeleniny, učte je držet a kousat 1/2 krajíčku chleba, vydržet u jídla sedět.
    K pití používejte běžné hrníčky, ne pítka a lahvičky.

• Snažit se obléknout a svléknout, nazout a vyzout bačkůrky.
    Ve školce dětem dopomáháme s oblékáním, ale také víme, že vedení k samostatnosti v sebeobsluze vede i k rozvoji hrubé motoriky dětí.

• Umět se vysmrkat, používat papírové kapesníky.
    V době, kdy dítě nemá rýmu, učte se hravou formou foukat nosem. Mějte doma v dosahu papírové kapesníky, aby je mělo dítě na očích k samostatnému použití.

• Zvykat si na delší procházky.

Odložte kočárky a omezte jízdu autem. Učte děti chodit za ruku.

• Umět bezpečně chodit po schodech.
    Trénujte chůzi po schodech nahoru i dolů, přidržujte se zábradlí.

• Udržovat pořádek
    Učte dítě uklízet si po sobě hračky, urovnat si oblečení. Trénujte formou her.

Vyprávějte si s dítětem o školce a společně se těšte na to, co ho čeká. Dodávejte dítěti sebedůvěru.

My se na vás již velmi těšíme :-)